Hızlı Sipariş Hattı
(224) 234 56 78
alerjik kolit
distal kolit
fokal aktif kolit
kolit
kolit hastaligi nedir

Kolit Bitkisel TedavisiKolit Bitkisel Tedavisi

Kolit Bitkisel Tedavisi Ülseratif kolit, Kalınbarsakların İç Yüzeyini Tutan İnflamasyon Gelişmesi Sonrası Hastalardakarın Ağrısı, İshal ve Kanlı İshale Giden Bir Hastalıktır.


Kolit Bitkisel Tedavisi

 

Ülseratif kolitle sıkça ortak anılan bir hastalık daha vardır. Kron hastalığı. İkisi genellikle inflamatuar barsak hastalığı olarak da ortak ad altında bahsedilebilmektedir.

Kadın ve erkeklerde yaklaşık eşittir. Genellikle 30-40 yaş hastalığı olmakla beraber erken ve geç yaşlardada görülebilir.

Ülseratif kolit sadece kalın barsağı tutar. Barsağın sona yakın kısmı (rektum)dan başlar ve başlangıcına doğru ilerler.

Barsağın bölümleri

Ülseratif kolitin sebebi nedir?

Bugün için sebep net olarak bilinmemektedir. Herhangi bir enfeksiyon ajanı net olarak tesbit edilememiştir. Ülseratif kolitde kron hastalığıda bulaşıcı değildir.

Hastalığın oluşumunda immün sistem (vücudumuzun savunma sistemi) normal daha abartılı ve süreğen (kronik) bir şekilde aktifleşmesi sonucu oluşur. Açık bi deyişle savunma sistemimiz kendi barsak dokumuza sanki o yabancı bir doku imiş zannederek saldırır. Savunma sistemindeki bu kontrol eksikliği daha çok bu hastalarda genetiktir. Bu hastaların yakınlarında inflamatuar barsak hastalığı daha sık görülür.

Ülseratif kolit hastalarında ne şikayetler vardır?

Hastalardaki şikayet ve belirtiler hastalığın kalın barsakta ne kadar yer tuttuğuna ve yangının (inflamasyonun) derecesine bağlıdır.

Proktit: sadece rektum tutulur. Rektal kanama, tuvalete sıkışma, tenesmus (barsak harekteleri olmadan o bölgede ağrı), kanlı ishal olabilir.

Sol kolit:daha baştaraflarıda tutması ile tutulan mesafe artar. Şikayetler daha şiddetli olabilir. Zayıflama ve kansızlık gelişebilir. Kanlı ishal sıklığı, urgency (ani tuvalet için sıkışmalar) ve karın ağrısı daha sık olur.

Pankolit:tüm barsağın tutulumu söz konusu. Tedavisi daha zor. Şikayetler aktif döndemde daha fazladır. Yukarıdaki şikayetlere Ateş, gece terlemesi eklenebilir.

Fulminan (ölümcül) ulceratif kolit:çok nadir hastada yangı çok şiddetli olur. Barsak ileri derecede genişler duvarı incelir. Hasta ileri derecede bitkin, toksik görünümde hatta şoktadır. Hastaneye yatırılıp kuvvetli damariçi ilaçlarla müdahele edilmelidir. Cevap yetersiz kalırsa barsak delinmesini önlemek için cerrahi operasyonla barsağın alınması gerekebilecektir.
Etiketler: kolit bitkisel tedavisi, belfıtığı bitkisel tedavisi, bitkisel migren tedavisi, migren bitkisel tedavisi, migren tedavisi bitkisel, tansalp bitkisel çay, fistülün bitkisel tedavisi, leke tedavisi bitkisel, bitkisel ilaçlar firmaları, helicobacter pylori bitkisel tedavi, bitkisel çay çeşitleri, prostatit bitkisel tedavisi, bitkisel gıda takviyesi, bitkisel tedavi uzmanları, bitkisel deterjan, anksiyete bitkisel tedavi, kolesterole bitkisel çözüm, bitkisel ilaçlar şirketleri, bitkisel ağrı kesiciler, diş eti çekilmesinde bitkisel tedavi