Hızlı Sipariş Hattı
(224) 234 56 78
alerjik kolit
distal kolit
fokal aktif kolit
kolit
kolit hastaligi nedir

Kolit Belirtileri

Kolit Belirtileri

 

%100 Bitkisel Kolit Tedavisine Yardımcı Ürüler İçin Tıklayın

 

  Kolit belirtileri hakkındaki bilgileri sizin için araştırdık.Kolit beleitileri hakkında bilgi edinmek için makaleye göz atmanız yeterli olacaktır.

  Kalın bağırsak iltihabı nedir?

Kalın bağırsağın (kolon da denir) görevi, katı haldeki dışkıyı peristaltik hareketlerle (ritmik bağırsak hareketleri) makata doğru iterken dışkıdan tuz ile suyu soğurmaktır. Kalın bağırsağı kaplayan mukoza zarının iltihabına “kolit” adı verilir.
Kalın bağırsak iltihabının iki türü vardır. Enfeksiyon ya da alerji sonucu görülen akut tür kısa sürer, kronik ya da ülserli kolit ise ciddi sorunlara yol açabilen çok daha önemli bir hastalıktır. Her yaşta görülebilmesine karşılık en çok 20-40 yaş arasında rastlanılır.
 

  Kalın bağırsak iltihabı Nedenleri;

Akut kolitin nedenleri dizanteri, tifo, enterovirüsler ve daha çok besin alerjileridir.
Kronik kolitin nedeninin ise kesin olarak bilinmemesine karşılık, bazı varsayımlar vardır. Bunlar arasında bakteri enfeksiyonları, süt ve süt ürünlerine karşı alerjiler sayılabilir.
 

  Kalın bağırsak iltihabı Belirtileri ve Tehlikeleri;

Kalın bağırsak iltihabının iki tününde de belirtiler, karın ağrısı ile apansızın başlayan sulu ishaldir. Kronik kolitte hasta günde 15-20 kez dışkı yapma gereksinimi duyabilir ve her seferinde çok miktarda iltihap, mukus, hatta kan atılır. Bazen de hasta boşalma gereksinimi duymasına karşılık dışkı çıkarmaz. Daha ağır durumlarda dehidratasyon (susuz kalma), kansızlık, işhatsızlık, zayıflama, kusma ve yüksek ateş görülebilir.
 

  Kalın bağırsak iltihabı Tedavisi ve Sonuç:

Akut kolitte hasta yatakta dinlenmelidir. İshale karşı kaolin içeren ilaçlar kullanılır.
Kronik kolit teavisinde ise günde üç kez salazoprin (antibiyotik ile aspirine benzeyen maddelerin bilemişi) verilir. Bağırsağa sıvı hidrokortizon verilmesi ise ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Hasta yumuşak, protein açısından zengin besinlerle beslenir, pek az meyve ve sebze yer. Hastalığın nedeni psikolojik ise ruhsal tedavi de yararlı olabilir.
Akut kolitte hastalığın nedeni ortadan kalktığı zaman hasta tam anlamıyla iyileşir. Kronik kolit krizinden sonra bazı hastalar iyileşir, ama çoğunda hastalık ömür boyu sürer.

 

 

   Etiket: kolit belirtileri, kollit hastalığı,ülserli kolit,kolitte,kolitin ,kolit, kolite,bitkisel kolit,bitkisel kolite,bitkisel kolite tedivisi,bitkisel kolit tedavisi,bitkisel kolite tedavisinde ,bitkisel ülserli kolit tedavisi,